DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Slepice

Slepice byly prvními hospodářskými zvířaty, která obsadila náš dvorek. Postupně se seznamujeme s plemeny slepic, která nás zaujmou svou užitkovostí či zjevem. Ideálně obojím. S nadšením a objevováním však přichází i zjištění bližších vlastností toho kterého plemene. A nakonec i rozhodnutí zda to či ono plemeno skutečně chovat, neboť na prvním místě je u nás zpravidla užitkovost a celková vhodnost vybraného plemene pro naše podmínky. 

 

V současné době chováme tato plemena:

Maranska černá měděněkrká: 

patří mezi naše nejoblíbenější plemena. Jedná se o slepici kombinované užitkovostí, s těžší mohutnější stavbou těla. Maransky jsou velmi shánčlivé, zároveň však nejsou tak temperamentní jako mnozí zástupci nosných plemen. Jsou velmi odolné a nenáročné. Jejich vejce mají tmavě hnědou/červenou barvu. Maransky se nám osvědčily jako skvělé kvočny, které se postavili i kuně. Chovu maransek bychom se rádi věnovali i v dalších letech. Aktuálně chováme 3 nepříbuzné kohouty a několik nepříbuzných slepic. Letos se chystáme na svůj první odchov maransek.

Česká slepice zlatě kropenatá:

nebo také "česká zlatá kropenka" nebo jednoduše "češka", je naším původním plemenem, které se až do cca 19.stol. vyskytovalo na každém dvoře českého venkova. Se stoupající oblibou zahraničních plemen upadla "naše češka" v zapomnění. Dnes patří mezi tzv. genové rezervy ČR. Co do užitkovosti je plemenem nosným. Velikost snášky v porovnání s dnešními vyšlechtěnými nosnými plemeny není zrovna dech beroucí. Ovšem při srovnání velikosti snášky a celkové náročnosti chovu, jí ztěží může nějaké plemeno konkurovat. Češka je slepice velmi temperamentní, inteligentní, ostražité vůči predátorům. Nenáročné na krmivo a opravdu velmi shánčlivé. Pro nás je důležitá také jejich otužilost a celková zdravotní odolnost. V neposlední řadě se jedná o plemeno velmi pěkné na pohled, navíc s funkčním krycím zbarvením, což se hodí zvláště pokud bydlíte blízko lesa apod. Barva skořápky vajec je krémově bílá. Aktuálně chováme 2 nepříbuzná hejna slepic, uvidíme, zda bude některý z mladých kohoutů vhodný do chovu. Chovu češek bychom se rádi i nadále věnovali. Letos bychom rádi odchovali svá první kuřátka.

Slepice Rýnská:

Rýnská slepice neboli "rýnka", nezapře svou příslušnost k lehkým nosným plemenům. Je to slepice velmi temperamentní, elegantní, ostražitá. A také velmi létavá. Zvláště pokud jí sousedův trávník připadá zelenější, než ten Váš. V poměru k tělu má poněkud kratší nohy, trup je delší než u ostatních plemen která chováme. Rýnky mají růžicový hřeben, což je plus zejména při silných mrazech. Slepice i kohouti jsou velmi elegantní, kohouti se pyšní krásnými dlouhými obloukovitě zahnutými ocasními pery. Slepičky mají vzhledem k pohlaví krásné velké vějířovité ocasní pera. Snáška je dosud velmi dobrá. Rýnky nesou velká vejce s bílou skořápkou.  Je pro mne překvapující, že rýnky nejsou mezi chovateli rozšířenější.  Aktuálně máme několik černých slepiček, 2 nepříbuzné černé kohouty, 1 modrého kohouta.

V minulosti jsme také chovali.....
...............................................................................

 

Araukána:

je plemenem v posledních letech opravdu oblíbeným, což je zřejmě dáno jeho velmi zajímavým vzhledem a tyrkysově zbarvenou skořápkou vajec. Toto plemeno je celkově menšího tělesného rámce, zpravidla je bezocasé, s "licousy" po stranách hlavy a vrbově zelenými běháky. Existuje několik barevných rázů. Araukany zatím chováme spíše pro potěchu a okrasu, máme dvě pšeničné a jednu tmavou slepičku a tmavého kohouta. Zvažovali jsme dlouhodobý chov tohoto plemene. Avšak jak se ukázalo, dospělí jedinci jsou sice klidní, nenároční a odolní. Ale totéž nelze říci o kuřatech a celkovém odchovu. Toto plemeno je u nás poměrně dost prokříženo, zvířata jsou si příbuzná a to se celkově odráží i v životaschopnosti populace jako takové. Několik čistokrevných araukánek, stejně jako jejich kříženců po dvoře běhá. Ale odchovávat je v čistokrevné formě neplánujeme.

   

......................................................................................................................

 


Vlaška tříbarevná a koroptví:

je dobře známým nosným plemenem. Vlašky jsou temperamentní, celkem nenáročné shánčlivé slepice vyšlechtěné do mnoha barevných rázů. Nás zaujala vlaška koroptví pro své krycí zbarvení a také vlaška tříbarevná neboli porcelánová, která je naopak svou barevností velmi výrazná. Bohužel, udržet tento barevný ráz na vysoké úrovni je dost náročné a v současné době je v ČR nemnoho chovatelů, kteří vlašky porcelánové chovají. Čistokrevné vlašky snáší čistě bílá vejce, která jsou tolik oblíbená zj. na Velikonoce. Chovu vlašek se výhledově věnovat nebudeme.

........................................................................................................................ 

Brahmanka velká černá:

je druhým největším plemenem slepic v Evropě. Jedinci tohoto plemene jsou skutečně impozantními zvířaty. Jedná se o plemeno spíše zájmové, než užitkové. Nicméně obecně jsou řazeny do plemen masných. Snáška je průměrná, barva skořápky vajec světle hnědá. Brahmy poměrně dlouho dospívají a rostou. Asi jako všechna velká plemena zvířat. Jsou velmi náročné na stravu, nejsou zrovna moc shánčlivé. Bývají dost krotké a nekonfliktní, někdy se využívají pro svou velikost jako kvočny, neboť se pod ně vejde hodně vajec a o své potomky se zpravidla dobře starají. Pro jejich náročnost jsme usoudili, že to není plemeno vhodné pro nás. Jejich impozantnost a majestát je však nepřehlédnutelný, jsou ozdobou dvora. Uvidíme časem, zda budeme mít čas a podmínky věnovat se chovu tohoto krásného, ale náročného plemene. V současné době brahmánky nechováme.

.......................................................................................................................

Australka černá:

je vcelku nenápadné celočerné plemeno s krásným zeleným leskem. Australky jsou slepice s kombinovanou užitkovostí, na první pohled jsou podobné maranskám a to i nenáročností, klidnou povahou a shánčlivostí. Barva skořápky je světle hnědá. Australky jsou doporučovány permakulturisty, nicméně z našeho pohledu se náročností, snáškou atp. příliš neliší od maransek, které nám doslova učarovali. Máme proto již jen několik slepic australek a s jejich chovem do budoucna nepočítáme. Jestli však někdo hledá nenáročnou pěknou slepici pro vejce i maso, je australka ideální volbou. V současné době australky nechováme.

..............................................................................................................................................

Hedvábnička:

je poněkud neobvyklým velmi starým plemenem z jihovýchodní Asie. Vyznačuje se několika zvláštnostmi jako je 5 prstů na každé noze, tmavě modrá až černá kůže i maso včetně vnitřností. Čím však zaujme na první pohled je její specifické opeření. Hedvábničky vypadají spíše jako plyšová zvířátka, nežli živí ptáci. Je to dáno nespojitými paprsky per. Lze říci, že peří hedvábniček je podobné peří pštrosímu. Opeřené jsou i běháky a celá hedvábnička tak působí poměrně dost komicky. Je plemenem spíše zájmovým, okrasným. Snáška je dost nízká. Maso hedvábniček je údajně velmi dobré. Častým důvodem jejich chovu jsou jejich dobré mateřské pudy. Kvokají i několikrát ročně a podle mnohých chovatelů spolehlivě odvodí kuřata. Ačkoliv působí hedvábnička na první pohled poměrně křehce a zranitelně, jedná se o zvířata až překvapivě odolná a nenáročná. Pokud nezmoknou, zvládají i horší počasí včetně silnějších mrazů. Choulostivější jsou na bláto/mokro pro své opeřené běháky. Jsou ozdobou každého dvora včetně toho našeho. Zda se budeme věnovat přímo jejich chovu zatím zvažujeme. V současné době hedvábničky nechováme.

......................................................................................................................

Rousná zakrslá tříbarevná:

je krásné drobné, celkem nenáročné plemeno, které jsme dostali darem. Mají nádherné barvy, na nohou mají dlouhé rousy díky kterým nehrabou tolik jako běžnější plemena drůbeže. Je komické je pozorovat neboť si vůbec nepřipouští svou velikost a kohout je schopen se klidně pustit do velkého maransáka, ačkoliv je několikanásobně menší. Také si s oblibou vybírá brahmy jako své partnerky. Rousné zakrslé jsou ozdobou dvora, létají téměř jako holubi a nemají problém přistát Vám na rameni. Povahově jsou krotké a vcelku nekonfliktní. Toto plemeno zatím neplánujeme dále chovat. V současné době tyto drobné slepičky, jež jsou okrasou každého dvora nechováme.

..............................................................................................................................................